Doména batovce.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Bátovce.
Oficiálne stránky využívajú doménu batovce.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Bátovský jarmok - festival folklóru, kultúry a tradičných jedál, tohto roku rok spojený s 980. výročím obce
06.09.2017
V sobotu 5. Augusta po piatykrát otvorilo „mesto kráľovien“ svoje brány festivalom folklóru, kultúry a tradičných jedál, ktorý sa po tretíkrát konal ako Bátovský jarmok. Okrúhle výročie prvej písomnej zmienky o obci si Bátovčania pripomenuli aj stretnutím rodákov, ktorí sem zavítali v hojnom počte zblízka i zďaleka. Aj preto sa tohtoročný program začal spoločnou ekumenickou bohoslužbou v Evanjelickom kostole. Nasledovala prechádzka obcou a spoločný obed.
Pripravené boli aj sprievodné podujatia. V historickej „Kúrii“ si mohli návštevníci pozrieť ľudovú pamätnú izbu a múzeum „kuriozity socializmu“. V rámci jarmoku bola aj prezentácia a ukážky remesiel a ručných prác.
K tradičnému jarmoku patrí aj tradičná gastronómia. Ponúkali guláše, perkelt, kačacinu, lokše, párance, perky, osúchy, halušky, podplamenníky, trdelníky. V jedinečnej pivnici pod Gazdovským dvorom ponúkalo svoje vína Vinárstvo Muráni z Čajkova.
Kultúrny program v Gazdovskom dvore sa začal napoludnie vystúpením ľudovej hudby Podjavorská muzika.
Oficiálne slavnostne otvorenie Bátovského jarmoku sa začalo krátko popoludní spoločnou piesňou v podaní Mužskej speváckej skupiny Bátovčan a Destského foklórneho súboru Pečeničan (v ktorom začínajú svoje poznávanie ľudových tradícií deti z Pečeníc, Bátoviec a Jabloňoviec). Účastníkov osláv privítal vedúci mužskej skupiny Bátovčan Peter Frank, ktorý pozval na pódium starostu obce Ing. Petra Burča.
„Vážený pán poslanec NR SR Marián Kéry, vážení kolegovia starostovia, kolegyne starostky, vážení predstavitelia štátnej a verejnej správy. Je mi veľkou cťou, že sa vám môžem prihovoriť pri takejte významnej príležitosti v čase, keď si spoločne pripomínáme 980. výročie prvej písomnej zmienky o našej obci a zároveň otvárame tradičný Bátovský jarmok.
Starosta pripomenul bohatú históriu Bátoviec tesne spätú so stáročnými dejinami celého územia. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1037v súvisosti so založenim Kláštora sv. Maurícia v Bákonybélyi vymenovaním mejetkov, ktorými ho obdarúva uhorský kráľ Štefan, medzi ktorými sú aj Forum regine (trh kráľovnej) – Bátovce. Druhý krát sú Bátovce doložené v listine z roku 1086, kde figurujú aku mercatum regine. Ide o opätovné potvrdenie výsad tohoto kláštora uhorským kráľom Ladislavom. Ako mestú sú Bátovce označované v mnohých prameňoch zo 14. storočí prvýkrát roku 1327,
„Možno si to my v našom každodennom zhone ani neuvedomujeme, ale čriepky historie, našej krásnej obce napĺňame konkrétnymi činmi aj v súčasnosti. Je dôležité obzreť sa späť, do minulosti, ktorú môžeme zhodnotiť a poučiť sa z nej.“
Podľa Burča stoja pred súčasníkmi ešte väčšie výzvy ako pred generáciou našich predkov. Napríklad v oblasti energetiky, dopravy, pracovných miest, kvality vody či ovzdušia. Kvalitu života neovplyvnňuje iba vláda, ale aj obec či mesto a každý z nás. V Bátovciach sa podľa starostu treba zamerať najmä na poskytnutie kvalitného základného vzdelania mládeži, možnosti bývania mladej generácie a skvalitnenie starostlivosti o seniorov. Vyjadril presvedčenie, že sa súčasníci s výzvami popasujú rovnako dobre ako kedysi ich predkovia. Bátovce ležia v centre Bátovskej kotliny, historicky boli jej prirodzeným centrom a majú ambíciu ním aj zostať v budúcnosti.
„Na záver chcem vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa zaslúžili o rozvoj obce, aj všetkým vám, ktorí sa o rozvoj našej obce staráte teraz svojou činnosťou, aktivitami a prácou. Ďakujem všetkým, ktorí ste prispeli k organizácii tohto podujatia, lebo bez vašej obetavej práce a vášho obetovaného času by sme to nezvládli. Na záver všetkým obyvateľom Bátoviec blahoželám k ich sviatku a želám vám, aby Bátovce boli pre vás tým najlepším mestom na Zemi pre spokojný a šťastný život,“ zdôraznil v príhovore
Potom pozval na pódium poslanca NR SR Mariána Kéryho. Ten pripomenul význam poznania histórie. Pre rozvoj každej obce mali podľa neho v histórii najväčší význam tri skupiny obyvateľov – starostovia, učitelia a kňazi. Kéry pripomenul, že 4. novembra sa konajú župné voľby a vyzval občanov, aby sa na nich zúčastnili.
Nasledovalo oceňovanie. Pri príležitosti 980. výročia prvej písomnej zmienky o Bátovciach odvzdal starosta Cenu Bátoviec Ing. Jaroslavovi Kurejovi, predchádzajúcemu starostovi, paniam Marte Chrobákovej a Emílii Maľovej, seniorkám, bez ktorých sa nezaobíde žiadne podujatie v obci a Mgr. Zuzane Címerovej, učiteľke ZŠ Bátovce za aktívnu spoluprácu s obcou.
Domáca Mužská spevácka skupina Bátovčan zaspievala pásmo svojin najobľúbenejších piesní. Chlapi ukázali, prečo v blízkom i ďalekom okolí ich popularita rastie. Podobne jako vlani hostiteľsky s nimi vystúpili vystúpili aj Selenčanka Natalija Šimonjij (zo Selenče v srbskej Vojvodine) a domáca Zuzka Bohátová Hansková.
V pestrom bloku potom vystúpila Folklórna skupina Baďančanka a ešte raz aj Podjavorská muzika, Spevácka skupina Borovica pru Klube dôchodov v Bátovciach a Detský folklórny súbor Tekovanček. Podvečer vystúpi rodák zo susedných Jabloňoviec, predstaviteľ staršej generácie slovenskej popmusic známy z repete, Miroslav Švába. Kultúrny program vrcholil večer vystúpením hudobnej skupiny Hrdza. Predpoklad organizátorov sa naplnil a Gazdovský dvor sa večer zaplnil najviac.
Už za tmy sa potom začala v Gazdovskom dvore tanečná zábava s bratislavskou country skupinou „Veď skúsme“. A niektorí pokračovali ešte aj po tom, čo kapela skončila.
Bátovčania oslávili jubileum ako sa patrí. Tak už sa pomaly načim chystať na milénium o 20 rokov.
Text: Štefan Ráchela, Foto: Zdeněk Fořt