Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

Rímskokatolícky kostol Svätého Martina

Jednoloďový, pôvodne románsky kostol s barokovým presbytériom, severnou sakristiou spojenou s kostnicou a mohutnou západnou vežou. Kostol postavili niekedy v prvej polovici 13. storočia (možno aj trocha skôr) ako pomerne veľké jednolodie so vstavanou západnou vežou s emporou a svätyňou neznámeho tvaru.
V pôvodnej podobe stál kostol až do prelomu 14. a 15. storočia, kedy bol goticky upravovaný a dostal okrem iného aj nové portály. Významnou bola neskorogotická prestavba v druhej polovici 15. až začiatku 16. storočia. Románsku vstavanú vežu vtedy nahradila súčasná mohutná predstavaná veža.
O približne sto rokov neskôr zaklenuli loď kostola a zamurovali románske okná na južnej strane. Nahradili ich nové v renesančnom štýle.
Architektonický vývoj stavby sa zavŕšil pri neskorobarokovej prestavbe niekedy v období druhej až štvrtej štvrtine 18. storočia. Vtedy bolo postavené súčasné presbytérium a zvýšená veža. Kostol dostal aj nové vnútorné zariadenie. Zatiaľ posledná obnova, spojená s výskumom, sa realizovala v rokoch 2008-09.


 

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol bol postavený v roku 1873 . Stojí namieste staršie kostola, ktorý bol postavený v roku 1784 po vydaní tolerančného patentu cisárom Jozefom II. Bez veže, veža pribudla o 14 rokov neskôr. Dostavba bočných štyroch vežičiek a hlavnej veže bola vykonaná v roku 1933. . Podoba súčasného chrámu vyplýva z dobového stavebného vkusu - historizmu. V tomto prípade bol inšpiráciou gotický katedrálový štýl. V kostole je oltárny obraz od P. M. Bohúňa z r. 1873.

V roku 2006 sa kostol spolu s priľahlou farou stal národnou kultúrnou pamiatkou.

V rokoch 2009 a 2010 bola vykonaná obnova kostola. Obnova zachovala originalitu stavby. Výtvarné prvky fasád a architektonické články boli obnovené umelecko-remeselne štukatérom, originály prečistili a zakonzervovali.

Kolaudácia obnoveného evanjelického kostola sa uskutočnila 14. mája 2010 a posviacka zrekonštruovanej sakrálnej pamiatky v nedeľu 30. mája 2010.


 

Kúria

Kúria „Schneideriana“ bola postavená v 17. storočí a slúžila ako krčma, kde sa stretávala bátovská elita. Na poschodí bola tančiareň, pivnica slúžila ako obecná väznica. V maďarských prameňoch je označovaná ako kuria Lévai Cseh (Ladislava Čecha Levického), v slovenských prameňoch aj ako to renesančný kaštieľ. Domáci ho nazývajú kúria. V zrekonštruovaných priestoroch je sobášna sieň, na poschodí je malé obecné múzeum približujúce život v obci kedysi. Sú tam vystavené historické artefakty (zariadenie sedliackej izby, pracovné nástroje na gazdovstve, vinohradnícky kútik...) a fotografie na tému Bátovce včera a dnes a rôzne písomné dokumenty z histórie. Je tam aj expozícia z histórie školstva a expozícia kuriozít socializmu.

V prípade záujmu o návštevu expozícií v kúrii sa môžete nahlásiť na Obecnom úrade. Mimo úradných hodín OcÚ môžete navštíviť  múzeum v kúrii v sprievode poslankyne OcZ Danice Ráchelovej, t.č.: 0905 475 170.


 

Pamiatková zóna

Pre ťažisko obce bola vyhlásená KPÚ v Nitre  pamiatková zóna vidieckeho typu pod č. 82 -  je účinné od marca 1998. Okrem už spomínaných objektov je jej súčasťou aj stará Evanjelická fara, Budova tzv. mestského domu – radnice, Administratívna budova č.2 na nám, M.R. Štefánika , dva Ľudové domy s hospodárskou časťou č.300 a č. 301 a Kováčska vyhňa č. 329 na Kostolnej ul., Ľudový dom s hospodárskou časťou č. 253 na Malej ul. Ľudový dom č. 288 na ul. Žemberovskej  a Ľudový dom s hospodárskou časťou č. 436 v Jalakšovej. 

 


 

Barokový most cez potok Sikenica

Bol postavený v roku 1780 na ceste do Pečeníc. Pri moste stojí plastika Jána Nepomuckého. Bola opravená v auguste roku 2007. Do zoznamu Pamiatkového fondu SR bol most zapísaný v roku 1981.


 

Ľochy

Z viacerých lokalít vínnych pivníc v katastri obce sú najväčšou a najzaujímavejšou Ľochy. Vinohradnícka osada je lokalizovaná východne od Lipoviny. Prístupná je po spevnenej ceste, ktorá odbočuje zo štátnej cesty do Pečeníc. Je tvorená meandrujúcimi uličkami s rázovitými vinohradníckymi,  prevažne murovanými pivnicami. Väčšina z nich sú vlastne ústía bývalých banských štôlní, ktoré sú ideálnymi priestormi na  uskladnenie  vína.  Vpredu je prípravňa, ktorá slúži na spracovanie hrozna. Na niektorých je pristavené poschodie, ktoré slúži na posedenie, príp. prespanie, takže až 27 ľochov sa využíva aj ako rekreačné domčeky.

 


 

Vodná nádrž Lipovina

Bola daná do užívania v roku 1968. Vybudovaná  bola ako zdroj vody pre závlahy a za účelom ochrany pred povodňami. Má rozlohu 25 hektárov a maximálnu hĺbku 9,7 metra. Aj vďaka peknému okoliu sa čoskoro stala známa aj ako rekreačná lokalita a tiež ako rybársky revír. V 90. rokoch jej rekreačný význam poklesol a dnes je predovšetkým rajom rybárov.


 

Turisticko-náučný chodník "Okolo mesta kráľovien"

Všetky najväčšie zaujímavosti Bátoviec môžete zhliadnuť počas absolvovania tohto turisticko-náučného  chodníka. Chodník sa začína na námestí, pokračuje Dolnou bránou, prechádza popri priehrade, ďalej ľochárskou oblasťou a končí fantastickým výhľadom na panorámu Bátoviec a širokého okolia. Otvorený  bol 18. Októbra  2014. Chodník má dĺžku 5,3 km. Terén je nenáročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny.

Chodník je označený zelenou značkou a začína na námestí v obci, kde je umiestnená prvá informačná tabuľa. Stanovište č. 2 na Dolnej bráne informuje o histórii katolíckeho Kostola svätého Martina. Tabuľa na stanovišti č. 3 nad priehradou Lipovina informuje o priehrade a jej okolí. V lokalite Bátovské ľochy je stanovište č. 4, kde informačná tabuľa popisuje bohatú históriu vinohradníctva a vinárstva. Na Skale s peknými výhľadmi na dolinu Selec a záhradky zamestnancov mochovskej atómky je stanovište č. 5 s informáciami o geológii a flóre územia. Po vyjdení z lesa sa na Borovici otvoria krásne výhľady na hrebeň Štiavnických vrchov.  Vo  výške 410 m n.m. je posledné stanovište č. 6. Ohnisko a prístrešok na Borovici sa dá využiť na posedenie alebo táborenie.

Popri peknej ľahkej turistike vhodnej aj pre  rodiny s deťmi sa  dozviete veľa zaujímavých informácií. Chodník je ideálny na príjemnú prechádzku v každom ročnom období.

Autor fotografií Zdeněk Fořt.


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka