Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Akcie v obci

5. Bátovská koštovka vín miestnych vinohradníkov

Sezónu degustácií v našom regióne už po 5. raz otvorila „Bátovská koštovka vín miestnych vinohradníkov“. Konala sa v sobotu 18. februára. 
Popoludní sa konala v Gazdovskom dome odborná degustácia. Dvom degustačným komisiám predsedal Marián Ivanov z Piešťan. V pohodovej atmosfére vďaka dobrej organizácii prechutnali 39 vín z ušľachtilých odrôd viniča, z toho 29 bielych, 9 červených a 1 ružové. Keďže v regióne má tradíciu aj pestovanie samorodákov, organizátori dali možnosť aj ich pestovateľom. Tí prihlásili 22 vín, z toho 10 bielych a 12 červených. 
Večer sa potom konalo v jedinečnej pivnici pod Gazdovským dvorom slávnostné vyhodnotenie odbornej degustácie a verejná koštovka vín. Po úvodnom zaspievaní bátovskej hymny v podaní mužskej speváckej skupiny Bátovčan privítal všetkých za organizátorov vedúci Mužskej speváckej skupiny Bátovčan Peter Frank starší, ktorý skonštatoval, že na koštovku sa prihlasuje čoraz viac vinárov z okolitých obcí. To svedčí o popularite podujatia a organizátorov to teší.
Starosta obce Ing. Peter Burčo sa poďakoval organizátorom podujatia MSS Bátovčan, Občianskemu združeniu Bátovčan a kultúrnej komisii pri Obecnom zastupiteľstve. Poďakoval sa aj sponzorom podujatia – Pekárni Bátovce za pečivo a Bátovskému poľovnému združeniu za divinu do guláša. 
Potom odovzdal slovo predsedovi degustačných komisií Mariánovi Ivanovovi, čerstvému rytierovi vína, členovi Európskeho vinárskeho rytierskeho rádu. Ten ocenil bezchybnú organizáciu a plynulý priebeh odbornej degustácie aj kvalitu predložených ušľachtilých vín, zvlášť červených. Uspokojila aj kvalita „samorodákov“. Ivanov ocenil aj účasť mladých vinárov, čo je zvlášť potešujúce.
Po úvodných slovách pridala mužská spevácka skupina to najlepšie zo svojho repertoára a pesničky o víne navodili tú správnu atmosféru.
Nasledovalo odovzdanie diplomov za vína ocenené bronzovou, striebornou a zlatou medailou, za tri najlepšie vína od domácich pestovateľov v každej kategórii a za šampióna koštovky odovzdali aj vecné ceny. Šampiónom výstavy sa stalo už tradične víno Bátovčana Jána Kyseľa, tentoraz to bol Rizling rýnsky, ročník 2016. Medzi tromi najlepšími bielymi domácimi vínami boli spomínaný Rizling rýnsky Jána Kyseľa, Pesecká leánka, ročník 2016 Jána Libutku a Bratislavská leánka, ročník 2015 Štefana Ráchelu. Tri najlepšie červené vína boli, Alibernet a Cabernet Sauvignon, oba ročník 2015, Borisa Michaloviča a Rimava, ročník 2016 Jána Kyseľa. Najlepšie domáce biela červené samorodáky mal Miroslav Ďurček.
Po oficialitách sa o dobrú náladu až do neskorých nočných hodín starali osvedčení Sirotovci. 
Pod víno podávali organizátori výborný divinový guláš, ktorý aj tohto roku uvarili panie Marta Chrobáková a Emília Maľová a neskoro večer ponúkli aj tradičný „mastný chlieb s cibuľou“.
Organizátori si zaknihovali ďalšie vydarené podujatie. Okrem spoločenskej funkcie – posedenia a dobrej zábavy, treba oceniť aj osvetovú funkciu podujatia – vína sú ešte stále mladé, vo vývoji a chyby, ktoré vinár doma nepostrehol, sa ešte dajú napraviť. (Štefan Ráchela)

 

 


 

5. Bátovská koštovka vín miestnych vinohradníkov - výsledky

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka